Poznejte všechny druhy saun a jejich účinky na zdraví – díl 2.

Poznejte všechny druhy saun a jejich účinky na zdraví – díl 2.

V předchozím díle našeho seriálu jsme si představili typy saun podle prostředí, které v nich panuje. Nyní si ukážeme jednotlivé typy saun, se kterými se můžete nejčastěji setkávat. Pomůže vám to rozhodnout se, která sauna pro vás bude ta pravá.

Finská sauna

Jak už název napovídá, pochází z Finska, kde jsou sauny neodmyslitelnou součástí skandinávské kultury a tradic. Je to typický zástupce suché sauny.

Vlhkost vzduchu je ve finské sauně minimální, pohybuje se okolo 10 % vzdušné vlhkosti. Vysoké jsou naopak teploty. Ty se pohybují kolem 80 – 100 °C a mimořádně překračují i 110 °C.

Finská sauna

Vysoké teploty a suchý vzduch podporují prudké pocení těla. Tím se vyplavují nečistoty z kůže, zvyšuje se tepová frekvence a dochází ke zrychlení látkové výměny.

 

Sauna s parním rázem

Speciální druh finské sauny, kde je o něco vyšší vlhkost vzduchu, většinou kolem 20 – 30 %. V této sauně se v pravidelných časových intervalech lije voda na rozpálené saunové kameny.

Sauna s parním rázem

Takto vzniklá pára se buď samovolně, nebo rychleji vířením osušky, rozšiřuje po celé sauně, takže si užíváte nové a nové dávky teplého vzduchu. Je to skvělé, pokud hledáte dokonalé prohřátí organismu.

 

Aroma sauna

Každá sauna, kde používáte vonné esence a aromata se může nazývat aroma saunou. Pár kapek esence se přidá do výparníku s vodou, který je umístěn nad saunovými kamny.

Aroma sauna

Jedná se o dokonalé spojení relaxace v sauně a regenerační aromaterapie. Více se o vonných esencích můžete dočíst v našem starším článku.

 

Parní sauna

Vlastně se nejedná o saunu v pravém slova smyslu, ale někdy se s tímto nesprávným názvem můžete setkat. Správný název je parní lázeň nebo parní kabina.

Vyznačuje se teplotami vzduchu kolem 30 – 90 °C a relativní vlhkostí v rozmezí 30 – 100 %. Je oblíbená u všech, komu nevyhovují vysoké teploty a suchý vzduch ve finské sauně.

Parní sauna

Vhodná je k léčbě astmatu nebo při dýchacích obtížích či častých zánětech průdušek. Využívá se také v lázních pro zmírnění následků revmatických obtíží nebo při onemocnění pohybového aparátu.

 

Solná sauna

Už podle názvu poznáte, že tato sauna má stěny nebo část obložení, ze solných kvádrů, většinou pocházejících z Himalájských hor.

Solné cihličky bývají většinou podsvícené, čímž vynikne jejich teplá oranžovo-červená barva a zajímavá kresba.

Solná sauna

Teploty se v solné sauně pohybují v rozmezí 40 – 70 °C a vzdušná vlhkost kolem 30 – 60 %. Prostředí solné sauny je vhodné pro léčbu astmatických potíží a kožních problémů.

 

Bio sauna

V poslední době velmi oblíbené řešení sauny, které je spojením finské a parní sauny.

Aby bio-sauna správně fungovala, jsou potřeba speciální saunová kamna s výparníkem, které vytápí saunu na teplotu 60 °C a díky výparníku se pohybuje vlhkost někde kolem 30 – 60 %.

Bio sauna

Jak bio-sauna funguje a co vše přináší pro zdraví se dočtete v našem specializovaném článku.

 

Infrasauna

Infrasauna je speciální druh sauny, kde se neohřívá vzduch, ale infračervené paprsky pronikají do vašeho těla a to se jejich působením přímo zahřívá.

Infrapaprsky jsou přirozené a neviditelné tepelné záření, které v přírodě produkuje slunce.

Teplota v infrakabině se pohybuje kolem 45 – 60 °C a vzdušná vlhkost odpovídá přirozené vlhkosti v prostředí, kde se infrasauna nachází. Infrasauna, na rozdíl od finské sauny, totiž nepotřebuje odvětrání, protože v ní nevzniká nadměrná vlhkost.

Infrasauna

Velkou výhodou infrasauny je to, že ji není potřeba před použitím roztápět. Pokud používáte kvalitní infrazářiče, lze využívat infrasaunu hned po zapnutí.

Rozhodující v tom, jak je infrasauna kvalitní, jsou použité infrazářiče. Zjednodušeně platí jednoduché pravidlo: pokud je infrasauna levná, používá levné zářiče, které nedokáží produkovat celé spektrum infrazáření.

Levné infrazářiče většinou dokáží produkovat nejvíce 2 druhy infrazáření a taková infrasauna má velmi malé léčivé účinky (anebo má účinky podobné tomu, jako byste si sedli vedle topení).

Infrazářiče Vitae

Kompletní spektrum infrazáření využívají například infrazářiče Vitae. Dokáží obsáhnout všechny 3 druhy infrazáření a jsou svými účinky nejpodobnější opravdickému sluníčku:

  • IR-A (krátké vlny), které pronikají hluboko do těla, mají největší léčivé účinky
  • IR-B (střední vlny), pronikají jen mělce do podkoží, ale stále mají léčivé účinky
  • IC-C (dlouhé vlny), ohřívají jen povrch kůže, jde o obyčejné ohřívání

Infrasauny mají v oblibě hlavně ženy a sportovci. Ženy jsou díky infrasauně krásné a sportovcům infrasauna pomáhá při regeneraci po tréninku nebo při přípravě na sportovní výkon.

Zdravotní účinky infrasauny jsou opravdu rozsáhlé:

  • Pomáhá při bolesti svalů a kloubů
  • Detoxikuje organismus a pomáhá při hubnutí
  • Působí preventivně proti zánětům
  • Čistí pokožku, zpevňuje ji a omlazuje

 

Kombinovaná sauna

Spojením všech výhod finské sauny a infrasauny vznikne kombinovaná sauna. Když to zjednodušíme, vznikne tak, že do klasické finské sauny přidáme infrazářiče.

Kombinovaná sauna

Získáme tak dvě až tři sauny v jediné kabině a na jednom prostoru.

Takže, když zvolíte při objednávce speciální saunová kamna s výparníkem, kromě finské sauny a infrasauny se vaše sauna snadno promění v aroma saunu nebo bylinnou lázeň.

 

Pokud přemýšlíte o vlastní sauně, přijďte se podívat a načerpat inspiraci do našeho wellness showroomu v Praze – Uhříněvsi. Prohlédnete si všechny sauny i infrasauny a budete si je moci nezávazně vyzkoušet. Když budete chtít, přesvědčíte se o rozdílnosti jednotlivých saun na vlastní kůži. A to je vždy ten nejlepší způsob.

zpět