Z čeho je sauna – aneb materiály vhodné pro stavbu sauny

Z čeho je sauna – aneb materiály vhodné pro stavbu sauny

Moderní sauny mohou být ze skla, speciálních saunových desek, z různých druhů kamene, ale nejdůležitějším materiálem zůstává po staletí dřevo. Důvod je jednoduchý: jen dřevěné materiály dokáží sauně poskytnout potřebné vlastnosti a klima. Proto by měla mít dobrá sauna velkou plochu stěn ze dřeva.

Dřevo: aby sauna voněla, byla funkční a krásná

Saunu vnímáme všemi smysly. Oko vidí barvy a tvary. Nosem cítíme vůni dřeva. Holou kůží se dotýkáme příjemně prohřátých a dokonale hladkých ploch. To vše má vliv na to, jak se budeme během saunování cítit a co budeme prožívat.

Přírodní materiály by proto měly v každé sauně hrát prim.

Dřevo pro saunu, aby byla funkční a krásná

Výběr materiálů pro stavbu sauny nebyl nikdy v historii větší. Druh materiálu je však nutné volit s opatrností a dostatečnými znalostmi. Protože málokde najdete tak náročné prostředí, jako je v sauně:

  • teploty dosahují více než 100 °C
  • velké teplotní rozdíly u podlahy a u stropu sauny
  • sucho střídající se s velkým množstvím páry při polévání rozpálených kamenů vodou

Sauna má blahodárné účinky na tělo

Jako zcela nevhodné se proto jeví pro stavbu sauny většina evropských dřevin. Borovice či modřín obsahují velké množství smolných pryskyřic, které při vyšších teplotách vytékají ven. Dub či buk jsou naopak velmi tvrdé, ale mají vysokou tepelnou vodivost a popálily by vám během saunování pokožku.

Co se výběru konkrétního druhu dřeva týče, jiné se doporučuje na obložení sauny a jiné pro lavice, opěrky a doplňky či vybavení interiéru. Vyzkoušené a mnoha realizacemi prověřené jsou dřeviny ze severských a exotických zemí.

Vyberte si z různých materiálů pro vaši saunu

Skandinávský smrk

Nejpoužívanější a cenově nejdostupnější dřevo pro stavbu sauny. Díky tomu, že roste v chladném podnebí, jsou jeho roční přírůstky malé a dřevo tak má vysokou hustotu a je pevné. Má malé suky a přirozeně světlý vzhled. Hodí se jak na vnější tak vnitřní obklad sauny.

Sibiřský modřín

Drsné podnebí střední a východní Sibiře dává modřínovému dřevu vlastnosti, které pro saunu potřebujeme: dřevo má úzké letokruhy a vysokou mechanickou i biologickou odolnost. Doporučujeme ho na vnější stěny saun.

Osika

Téměř bezsukové, světlé, homogenní dřevo s elegantní jemnou kresbou, které poskytne každé sauně luxusní vzhled. Má výborné absorbční schopnosti a zůstává příjemně chladné i při vysokých teplotách. Využívá se nejčastěji jako vnitřní obklad sauny nebo pro její vybavení.

Olše

Listnatý strom s velmi nízkou smolnovitostí s krásnou hnědě růžovou barvou. Její letokruhy jsou jen mírně znatelné, dřevo olše je pevné a velmi málo pružné. Bez problémů snáší i vysokou vlhkost, ne nadarmo se z ní v minulosti stavěly mosty.

Kanadský jedlovec – hemlock

Načervenalé dřevo bez suků a bez pryskyřice. Nejlepší volba pro ty, kdo hledají ideální dřevo do sauny. Jemná struktura dává dřevu charakteristický a elegantní vzhled. Je vhodný na vnější i vnitřní obklad, je rozměrově stabilní a nekroutí se.

Africká vrba – abachi

Je zcela bez suků a má velmi světlou až bílou barvu. Její zvláštností je velmi nízká tepelná vodivost, což znamená, že nesmírně pomalu přijímá teplo z okolí, dlouho zůstává chladná a nepálí ani při dlouhodobém saunování. To je důvod, proč je abachi ideální pro výrobu saunových lavic, opěrek a roštů.

Kanadský cedr

Obsahuje velké množství esenciálních olejů a proto příjemně voní i mnoho let po prvním saunování. Má extrémní trvanlivost, skvěle odolává vlhkosti a má krásnou tmavě hnědo-červenou barvu. Je prakticky bezsukový. Používá se pro stavbu luxusních saun a to jak vnitřní tak vnější obložení.

Lípa

Tradiční český strom, jehož dřevo má smetanovou barvu, je pevné a vyznačuje se stejnoměrnou hustotou letokruhů. Naše sesterská společnost SaunaSystem využívá lipové fošny pro stavbu sauny Avalon s tradičním až řemeslným vzhledem. Říká se, že lípa umí odvádět negativní energii z lidského těla – přijďte to vyzkoušet do našeho saunového showroomu.

 

Speciální kategorií je tzv. Thermo úprava dřeva, která spočívá ve speciální úpravě vypálení, která má za následek stabilnější vlastnosti dřeva, vyšší odolnost proti vlhkosti a barevnou stálost. Této tepelné úpravě dřeva pro stavbu sauny se budeme věnovat v následujícím článku.

Vyberte si do sauny dřevo z mnoha druhů

 

Moderní sauna: sklo a speciální saunové desky

Originální a luxusní vzhled poskytne každé sauně využití skleněných ploch. V poslední době jsou velmi žádané celoskleněné stěny. Tím roste náročnost na konstrukci sauny a hlavně bezpečnost.

Speciální kalená skla pro saunu

Proto se používají speciální kalená skla, u kterých při případné nehodě nevznikají ostré střepy. Tloušťka skla pro saunu by měla být alespoň 6 milimetrů, doporučujeme 10 milimetrů.

Barva skla může být standardní čirá nebo bronzová, která poskytne přeci jen větší pocit soukromí.

Největším trendem, který k nám postupně ze zahraničí proniká, jsou speciální saunové desky Saunaboard.

Saunové desky Saunaboard

Ty jsou vyrobené z několika vrstev osikového dřeva a mají různý povrch – strukturovanou dýhu exotického dřeva, kámen nebo pravé usušené vysokohorské seno. Desky se formátují na konkrétní rozměr a používají se výhradně na stavbu stěn sauny. Vyznačují se rozměrovou stálostí a nenarušují mikroklima sauny.

Saunové desky Saunaboard

Žádný jiný materiál neposkytuje tak široké designové a barevné možnosti. Navíc nabízí veškerou potřebnou certifikaci a záruku až 10 let.

 

Izolace: od podlahy až po strop

Velmi důležitou součástí každé sauny je dobrá izolace. Na její kvalitě a provedení nesmírně záleží, protože jen díky dobré izolaci budete schopni vytopit saunu na potřebnou teplotu a teplo se nebude rychle ztrácet (čímž ušetříte na elektrické energii pro saunová kamna).

Z našich zkušeností doporučujeme jako tepelnou izolaci minerální vlnu Ursa. Má dobré tepelné, zvukové i protipožární vlastnosti. Důležité je, že je nehořlavá. Lze ji používat pro vnitřní sauny a v silnější vrstvě i pro sauny venkovní.

Saunování je prospěšné pro naše zdraví

Každá sauna také musí obsahovat zábranu proti vlhkosti. Zde doporučujeme nešetřit a používat výhradně parotěsnou zábranu s hliníkovou vrstvou, která je přímo určena pro sauny.

Parotěsná fólie chrání nosné části sauny před kondenzací vodních par a vlhkostí ze sauny i venkovního prostředí. Navíc vylepšuje funkci tepelné izolace, zmenšuje tepelné ztráty a zaručuje vzduchotěsnost každé sauny. Hliníková fólie v sauně vytváří především reflexní plochu, jejíž hlavní úkol je odraz tepla. Parotěsné vlastnosti této vrstvy jsou až na druhém místě.

zpět