Jak postavit bezpečnou saunu pro seniory a na co si dát pozor
Pravidelné saunování přináší mnoho zdravotních benefitů napříč generacemi. Zvláště pokud už jste babička nebo děda, znamená pro vás pobyt v sauně blahodárný trénink kardiovaskulárního systému, uvolnění svalů i kloubů, podporu spánku a zejména zlepšení duševní pohody. Musíte však mnohem více dbát na to, aby pro vás byl zážitek v horké sauně bezpečný a pohodlný. Jaká je tedy ideální sauna pro seniory a na co vše byste měli myslet, než se rozhodnete?
Finská sauna, bio sauna nebo raději infrasauna?
Svět saunování je velmi rozmanitý. Při výběru jednotlivých druhů saun je rozhodující váš zdravotní stav a také to, zda máte rádi vysoké teploty pohybující se až kolem 100 °C nebo dáváte přednost mírnějšímu teplu, které může být doplněné i vyšší vzdušnou vlhkostí.
Finská sauna:
Tradiční a nejčastější volba sauny, která nabízí vysoké teploty 80 – 100 °C a nízkou vlhkost vzduchu. Tento typ sauny je vyhledávaný pro intenzivní pocení, které pomáhá detoxikaci těla a posiluje imunitní systém. Pro seniory však může být vysoká teplota náročná na srdce a oběhový systém.
Bio sauna:
Vyznačuje se teplotami kolem 50 – 60 °C a vyšší vlhkostí vzduchu okolo 30 – 60%. Díky těmto vlastnostem je biosauna pro seniory mnohem vhodnější a šetrnější než finská sauna.
Infrasauna:
Pracuje na principu infračerveného záření, které prohřívá přímo tělo, nikoli vzduch kolem. Teploty v infrasauně jsou nízké, často jen 40 °C a to si mnoho seniorů pochvaluje. Navíc proniká infračervené záření hluboko do tkání, což může pomoci při bolestech svalů a kloubů nebo celkové rehabilitaci organismu.
TIP: více se o těchto typech saun dozvíte v našem starším článku
Ideální sauna pro seniory – 3 možnosti a 4 hlavní zásady
Cesta k vlastní sauně může mít několik podob. Můžete si koupit typizovanou saunu, která je připravena k okamžitému použití, nechat si navrhnout saunu na míru, která přesně splní všechny vaše specifické požadavky a prostorové možnosti nebo si saunu postavíte svépomocí.
Každá z těchto možností má své výhody:
- typizované sauny jsou rychle dostupné a jednoduché na instalaci
- sauny na míru nabízejí maximální přizpůsobení vašim představám
- stavba sauny svépomocí přináší radost z vlastní tvorby a úsporu nákladů
Vaše vysněná sauna na důchod by měla reflektovat tyto 4 hlavní zásady:
1. Bezpečnost
Sauna pro seniory musí mít snadno přístupné a srozumitelné ovládací prvky, aby bylo možné snadno a rychle nastavit teplotu i čas. Nezapomeňte na vhodné doplňky jako je teploměr se stupnicí, kterou přečtete i bez brýlí.
2. Komfort
Pohodlí je v sauně velmi důležité, přeci jen si sem jdete odpočinout. Preferujte ergonomická sedadla a opěrky, možnost nastavení intenzity tepla a dostatek místa pro pohodlné sezení a ležení. Při plánování finské sauny doporučujeme dodržet zásadu dvou výškových úrovní lavic.
3. Kvalitní materiály
Výběr správného materiálu je klíčový. Prosklené plochy jsou krásné, ale zároveň náročnější na údržbu. Smrkové dřevo je nejlevnější, ale nevydrží tak dlouho, jako třeba cedr a hemlock – ty navíc příjemně voní. Pro podlahový rošt a lavice trvejte na dřevu z africké vrby abachi, protože málo vodí teplo a nikdy se o ni nespálíte.
4. Přístupnost
Sauna pro starší osoby by měla být snadno přístupná, bez překážek a s dostatečným prostorem pro pohyb. Saunová kamna jsou nebezpečně horká, takže přidejte ochranné prvky, madla na stěny pro snazší vstávání z lavic a případně i další podpůrné prvky.
Pokud preferujte saunu bez starostí, najděte si dodavatele, který nabízí nejen kvalitní produkt, ale především záruku a servis. U levných saun z internetu nebo prodejny se zahradnickými potřebami nastane za pár let problém, jak řešit případnou poruchu.
My vám můžeme doporučit společnost SaunaSystem, která je na trhu více než dvě desítky let a sauny vyrábí v České republice v dílnách nedaleko Prahy. V jejich nabídce najdete jak sauny typizované, tak sauny na míru. A to vždy v provedení do interiéru i na zahradu či terasu. A servis nabízí doživotní.
Pro seniory, kteří rádi pracují se dřevem, mají zkušenosti a chuť postavit si saunu sami, nabízíme na webu prowellness.cz široký sortiment saunové technologie a příslušenství.
Tipy pro stavbu sauny svépomocí
1. Plánování
Před zahájením stavby sauny si udělejte jasný plán. Ten zahrnuje výběr správného místa, rozměry sauny a seznam potřebného materiálu a nástrojů.
2. Dodržujte technologické postupy
Nespěchejte a pečlivě dodržujte postup předepsaný výrobcem nebo dodavatelem materiálu. Pamatujte, že pro připojení do elektrické sítě budete potřebovat odborníka s platným certifikátem.
3. Sauna musí dýchat a izolovat
Abyste kvůli sauně neutratili za elektřinu celý důchod, izolujte nejen stěny, ale hlavně podlahu a optimálně i strop. Správná instalace izolace vám ušetří náklady za vytápění a zároveň udrží uvnitř kabiny požadovanou teplotu co nejdéle. Zapomenout nesmíte ani na ventilaci, abyste zajistili přívod čerstvého vzduchu do sauny.
4. Výběr saunových kamen a regulace
Saunová kamna jsou srdcem každé sauny a jsou zásadní pro efektivní provoz. Orientační tabulku pro výpočet výkonu saunového topidla najdete v našem starším článku zde. Na našem e-shopu pak najdete nejen různé typy kamen, ale také osvědčené regulace pro domácí sauny. Pokud si nejste s výběrem jisti, rádi vám poradíme, kontaktujte nás!
5. Příslušenství
Nezapomeňte na doplňky jako jsou teploměry, vlhkoměry, dveře, osvětlení, saunové esence atd., které zvýší komfort a přinesou větší zážitky ze saunování.
Další rady, které se vám budou při stavbě sauny svépomocí určitě hodit najdete kliknutím sem.